Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

Přírodní repelentní přípravky

Nejste příznivci chemikálií? Chcete se chránit proti klíšťatům a obtížnému hmyzu jen přírodními látkami? Přečtěte si jaké varianty existují a jakou účinnou látku využívají. Poradíme, jak správně aplikovat sprej na zvíře.

 

Klíšťata, blechy, komáři a jiný bodavý hmyz... vše co obtěžuje Vás, obtěžuje i Vašeho psa nebo kočku. Když nechcete být potravou pro ně Vy ani Váš miláček, je třeba se chránit.

Standardně máte několik možností:

  • Odstěhovat se na místo, kde je výskyt minimální, ale kdo by chtěl žít na ledovci :)
  • Jít na to vědecky a použít ten nejlepší chemický prostředek a vytvořit si tak sterilní prostředí. Ale nezapomeňte, že Vy i Váš pes či kočka jste živý organismus přirozeně symbioticky soužijící s mnoha miliardami jiných mikroorganismů.
  • Nebo na to jít postaru pěkně přírodní cestou.

Těm, kteří se rozhodli pro tu ekologičtější cestu blahopřejeme a nabízíme výrobky na bázi rostlinných olejů, které mají přirozené repelentní účinky. Nemusí sice dosahovat 100% účinnosti jako přípravky chemické, ale ani neznámé vedlejší účinky na organismus jeho uživatele a v neposlední řadě na životní prostřední po jeho použití.

Je tady další možnost volby standardně mezi třemi variantami: pipeta, obojek, sprej.

  • Margus - repelentní přípravek PIPETA se nanáší mezi lopatky jako kapka oleje (u větších psů mezi lopatky a nad kořen ocasu), kdy se olej vpije do kůže a zvíře chrání.
  • OBOJEK se snadno a rychle připne vedle klasického obojku a je „vystaráno“ (dle výrobce) cca na 3 měsíce.
  • SPREJ - ten preferujeme nejvíce, jako nejvhodnější variantu. Je samozřejmě nejpracnější – postřik se opakuje, minimálně jednou týdně. (Doporučujeme řídit se dle výskytu parazitů, jak najdete na psu klíště, je na čase postřik zopakovat.)

Výhoda je, že v okamžiku postřiku je nejúčinnější – tedy nastříkáme před výletem a víme, že je pes chráněn a nevzpomínáme, kdy jsem ten obojek dal? Bude ještě fungovat? Vysoká koncentrace při aplikaci buď zlikviduje, nebo alespoň důrazně doporučí již zabydleným parazitům, že je čas na stěhování.  

V neposlední řadě se u přírodních antiparazitik používá většinou mechanický rozprašovač. Nedělá syčivý zvuk a pes ani kočka se ho nebojí a je jistě ekologičtější, než tlakový sprej. Ještě čekáme, kdy výrobce napadne vyměnit plastovou nádobu za skleněnou. Další výhodou je, že pes příjemně voní a účinek se šíří i do jeho pelíšku, kde by mohli chtít paraziti přečkat.

Aplikace spreje přímo na psa:

Stříkejte proti srsti ze vzdálenosti cca 20 cm. Oči a nos zvířete nesprejujte. Roztok vetřete rukama nastříkanýma sprejem do srsti zvířete  kolem očí a nosu. Sprej aplikujte nejen na hřbet, ale i na břicho, podpaží a třísla.

Aplikace spreje v místě možného výskytu parazitů:

Samozřejmě, že silněji zamořené pelechy a boudy je třeba vyprat, očistit a ošetřit.  Pokud to materiál boudy snese, povrch vydezinfikujete horkou vodou. Po oschnutí, ideálně na přímém slunci (to paraziti většinou také nemají rádi), lze aplikovat sprej, který dílo dokoná.  Vyžene parazity i z mezer a štěrbin, kam už voda zatekla jen vlažná.

Spreje jsou více jak z 95 % tvořeny vodou, ve které jsou namíchány směsi rostlinných olejů, nejčastěji z extraktu stromu Zederachu indického (Azadirachta indica) jiným názvem Neem, Nimba nebo Margosa

Strom je tropický, středně vysoký, nenáročný, stále zelený, přizpůsobivý různým typům stanovišť a dobře snášející periodicky suché prostředí. S jedinečnými odpuzujícími vlastnostmi pro hmyz, roztoče i plísně. Kde roste Zederach, není pro tyto organismy místo. Jeho sušené listy se vkládají do knih, aby neplesnivěly. Z jeho dřeva se vyrábí trámy i přepravní bedny, do kterých se nepustí ani roztoči, ani červotoči nebo plísně. Dřevo se však nedá dostatečně vyleštit, aby bylo vhodné pro nábytkářský průmysl. Květy lze přidávat do polévky a plody se konzumují syrové nebo vařené.  Semena obsahují 50 % oleje,  který se lisuje a používá se do mastí, šamponů i repelentních a antiparazitních přípravků pro psy a kočky. Pro své silné antibakteriální a antivirové účinky je po staletí využíván v ajurvédském léčebném umění.

Margosa je jednou z nejsilnějších krev čistících a detoxikačních látek, jaké byly kdy známy. Využívá se k likvidaci všech forem parazitární infekce a to jak vnitřních, tak vnějších. Celá rostlina, nejvíce však semena a tudíž i olej s vůní připomínající česnek, obsahuje tzv. limonoidy, např. gedunin, nimbolid a hlavně azadirachtin, které mají insekticidní, baktericidní, antioxidační i protinádorové účinky. V lidovém léčitelství se olej, známý pod názvem nimbový olej užívá proti vnějším mykózám, střevním parazitům i jako uklidňující sedativum. Při déletrvajícím užívání ale škodí játrům a ledvinám.

Extrakt z Margosy naleznete ve výrobcích Margus a Beaphar (téměř bez zápachu).
Značka Herba max a Herba line se specifikuje jako směs bylinných olejů a voní po citronu.

Čtěte také:  Jak odstranit klíště?

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.