Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

Zimní období a krmení psů

Stejně jako my, každý chovatel psů svého čtyřnohého kamaráda jistě velmi dobře zná. Přesně ví, co mu chutná a kdy mu chutná. Rozpozná, která změna krmiva byla ku prospěchu a která tak úplně nesedla.

Možná jste si v době příchodu podzimu a zimy všimli, že miska na krmivo je vždy prázdná.

Z očí vašeho pejska čtete jasné přání, aby byla znovu plná krmiva. Po několika dnech jej pozorujete, když se vrací s aportem, a v hlavě vám rezonuje myšlenka: „…von snad přibral…“

Vězte, že tato situace každoročně probíhá v mnoha domácnostech se psem. Nastalo období vyšších energetických příjmů. To je doprovázeno přirozenou potřebou nabrání hmotnosti, aby tak bylo zvíře lépe chráněno proti mrazivému počasí. Rozdílně ke změně počasí přistupují jednotlivé rasy a velikosti psů.

Rozhodující je velikost a životní podmínky

Máte malého psíka, který tráví většinu času v bezpečí vašeho bytu s plenovou podložkou v rohu koupelny a s krytým WC na balkoně? I když jej každý den na pár minut vyvenčíte, zaznamená změny počasí na své hmotnosti jen zlehka. Spíše si všimne nového oblečku ve své konfekci a faktu, že ven se chodí až po tmě.

Pokud váš společník patří mezi větší plemena a žije s vámi v domě, určitě má raději i přes mrazivé a nepříznivé počasí delší procházky. Rád skotačí a hraje si ve sněhu na poli či zahradě. Vždyť stejně pak nasněží a rozhrabané záhonky a rozkousané klacky nebo kosti skončí pod sněhem a přijde se na to až na jaře.

V tomto případě je nárůst váhy vašeho pejska citelnější. Schovává žebra pod vrstvu tuku, aby byl lépe chráněn před větrem, mrazem i mokrem. Díky rostoucí tělesné hmotnosti je dobře připraven na dlouhé procházky po okolí. Neustále vybaven pevným zdravím, reflexním obojkem, vodítkem a chutí něco zažít. Věříme, že snad to vydržíte neméně dobře i vy.

Necháváte vašeho psa žít venku v zateplené boudě? V tom případě je na zimní měsíce zvyklý a ví, že je dobré již na podzim začít s nabíráním hmotnosti. Spotřeba krmiva je v tomto období nejvyšší. Pes cítí, že se musí řádně obalit tukem a zabránit tak tepelným ztrátám. Plus mít energii navíc na procházky s páníčkem a hru.

Jaké krmivo pro psy tedy vybrat?

Máte pouze dvě možnosti zvýšení hmotnosti psa. Buď zvýšíte objem krmiva, nebo zachováte stávající dávky, ale použijete krmivo s vyššími hodnotami tuků a bílkovin. Rozhodně se nesnažte jít lidskou cestou – ta psům tak úplně nevyhovuje (chipsy a večer v křesle s telkou).

Dobře si promyslete, jakého psa máte a co potřebuje. Varianta zvýšení dávky krmiva pro psy je samotnými psy velmi dobře přijímána a přirozeně je uspokojuje. Na druhou stranu s vyššími porcemi musí organismus zpracovávat i více hmoty a je zbytečně zatížen. V neposlední řadě se přímo úměrně zvyšuje i četnost a objem vyprazdňování.

Daleko lepší variantou se tedy jeví použití krmiva s vyšší stravitelností a vyšším obsahem tuků a bílkovin. Většina výrobců krmiva pro psy má ve své nabídce tak variantu energy/active, kdy nemusíte přecházet na jinou značku krmiva, než je váš pes zvyklý. Změní se pouze varianta téhož výrobce. Předejdete tak případným trávícím potížím s přechodem na nové krmivo.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.