Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

Jak odstranit klíště?

Nejste si jisti, jak správně odstranit klíště, ať již u Vás nebo Vašeho zvířátka? Přečtěte si, který způsob je nejefektivnější a proč. Dozvíte se, jak dochází k nákaze od klíštěte a čeho se vyvarovat při jeho likvidaci.

Klíšťata jsou velkou hrozbou pro nás i naše zvířecí mazlíčky. Jsou aktivní od března až do října, již při teplotách 4 až 5 °C.

Klíšťata přenášejí onemocnění vyvolaná skupinou patogenních mikroorganismů, např.: lymská borrelióza, klíšťová encefalitida, ehrlichióza, tularémie, neoehrlichióza, bartonelóza. Tato onemocnění jsou nebezpečná zejména proto, že mohou na člověku či zvířeti zanechat dlouhodobé následky. Na brněnsku a některých částech ČR se objevuje kromě klíštěte obecného ještě piják lužní, který u psů a koček vyvolává nemoc babesiozu způsobující rozpad červených krvinek.

Původce nákazy může být obsažen ve slinách, které klíště při sání vylučuje do rány, nebo může být do rány vpraven vyvržením obsahu střev klíštěte. Děje se tak, pokud se klíště začne dusit  (pokud ho potřete olejem či jinou mastnou látkou), nebo při stlačení těla klíštěte, nebo po delší době sání. Dále k přenosu infekce může dojít potřísněním se obsahem prasklého klíštěte.

Za účelem vyhnout se přenosu infekce z klíštěte při jeho odstraňování stlačením či prasknutím nasátého klíštěte, byl vyvinut  HÁČEK K ODSTRANĚNÍ KLÍŠTĚTE.
Jedná se o velice efektivní způsob odstranění klíšťat. Lze ho použít na jakoukoliv velikost klíštěte a kteroukoli část těla. Odstranění je velice RYCHLÉ (trvá několik sekund) a NEBOLESTIVÉ. Použitelný je na jakékoli zvíře či člověka. Klíště je podebráno háčkem tak, aby nebylo nijak mačkáno jeho tělo a rychlím pohybem je odstraněno z pokožky. Ve videu viz. níže můžete vidět postupu při odstraňování klíštěte háčkem.

  • Před a po vyjmutí klíštěte místo dezinfikujte (např. přípravkem s obsahem jódu).
  • Při odstraňování použijte gumové rukavice.
  • Nepoužívejte olej a masti – klíště se dusí a může vyvrhnout svůj obsah s infekčními patogeny do rány.
  • Klíště zlikvidujte vhozením do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. Nikdy ho NEMAČKEJTE v prstech, NEŠTÍPEJTE mezi nehty, ani NEHÁZEJTE do koše .

Nezapomínejte také na preventivní opatření a do přírody použijte některý z repelentních přípravků proti klíšťatům.

Čtěte také: Přírodní repelentní přípravky.

Video jak odstranit klíště háčkem

 
02. 05. 2019
0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.