Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

Morče nebo králík?

Co je vhodnější?

Potřebujeme-li malé zvířátko, abychom zabavili děti a uspokojili jejich touhu po chovatelství, zvolíme nejlépe něco malého, ale ne příliš malého, nákladného a příliš dlouhověkého.

Nemáme ověřeno, jak dlouho bude zvířátko naši ratolest bavit a péče stejně nakonec zůstane na rodičích. Neplatí zde úměra „čím menší dítě, tím menší zvířátko“.

 

Výhody a nevýhody chovu morčat a králíků

Pro nejmenší děti je vhodné pořídit zvířátko větší, morče nebo králík jsou vhodné.

  • Jsou neútočné, na manipulaci si snadno zvyknou, nechají se pohladit a dítě si s nimi pohraje.
  • Morče i králík jsou většího tělesného rámce, takže i drobné nepatrné zmáčknutí malým chovatelem hravě přežijí a nebudou tuto nepříjemnost opětovat kousnutím.
  • Bohužel jejich nároky na prostor a velikost klece jsou o něco vyšší než u menších druhů savců. Jednou z hlavních předností většího mazlíčka je, že při dezertaci, třeba jen nedovřenými dvířky klece se dobře hledají a jsou rychle k nalezení.

Před koupí ještě zvážíme jednu velice důležitou věc, morče píská/kvičí, prostě vydává zvuky, bude vás vítat, když přijdete domů, bude se dožadovat krmiva, sena i čisté vody hlasitě a neodbytně. Za úsvitu přivítá nový den a radostně Vás pozdraví. Jak moc je toto žádoucí si zváží každý sám a rozhodne se mezi morčetem a králíkem.

Další rozhodovací faktor může být věk, kterého se jednotlivá zvířátka dožívají – morče 4 - 6 let, králík 7 - 8 let.

Co mě to bude stát?

Faktor nákladu je v podstatě stejný. Pořizovací náklady na klec a vybavení nemusí nutně přesáhnout 1000,-  Kč a životnost vybavení je po celou dobu života zvířete. Náklady na údržbu, jako je čištění a krmivo, se pohybuji v řádech stovek za měsíc, kdy se dá v letních měsících značně ušetřit.

Stelivo jako základ

Nezbytně budeme potřebovat nějaké stelivo pro hlodavce nabídka je samozřejmě široká a je důležité zvážit zda vybíráme stelivo pro rozdivočené morče nebo klidného králíka. Jako základní stelivo se používají hobliny. Samozřejmě, že výrobců je víc. Jednotlivý výrobci se kvalitou hoblin liší, hlavním posuzovaným faktorem je prašnosti a hrubost hoblin. V podstatě platí čím jsou hobliny hrubší, tím je prašnost nižší. Významným faktorem je zdroj těchto hoblin, buď jsou hobliny jako stelivo v podstatě zpracovaný odpad ze stolařské dílny (hobliny s větším podílem prachu) nebo jsou hobliny přímo vyráběny jako výrobek ze dřeva, které není vhodné k dalšímu zpracování, hobliny s menším obsahem prachových částic. Použití hoblin jako podestýlky pro hlodavce v bytě je třeba dobře rozmyslet a lze doporučit radši více investovat a koupit opravdu kvalitní hobliny s nízkou prašností, což oceníte při úklidu bytu a čištění klece.

Pokud se použití hoblin úplně neosvědčilo doporučujeme zkusit hobliny jiného výrobce nebo jinou podestýlku pro hlodavce. Již dlouho na trhu a rozšířené jsou dřevěné peletky, nebo-li dřevěná podestýlka. Její hlavní výhoda spočívá v nízké prašnosti při vysypávání do klece. Při navlhčení se ale peletky rozpadají na drobné hobliny, po vyschnutí jsou jen jemnými hoblinami. Dřevěné peletky mají vysokou hmotnost, díky níž nejsou tak snadno vyhazovány z klecí. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl celý den, týden,měsíc, rok, stát na válečkách?

Další variantou steliva je papírová podestýlka Asan. Asan je osvědčené, léty prověřené stelivo pro hlodavce. Nové varianty s koloidním stříbrem (Asan sliver) a s Aloe vera (Asan aloe) nabízejí chovatelům vysoký standard hygieny chovu. Antibakteriální prostředí a vysokou savost použité podestýlky Asan mohou využít všechny chovy a zvláště chovy s citlivými zvířaty varianty skiny. Chovatelé ocení nízkou hmotnost Asanu při přepravě, ale s touto vlastností jde ruku v ruku její časté vyhazování z klece morčaty i králíky.

Jak udržím čistotu a hygienu domova?

Čištění klece je významný faktor ovliňující aroma celého pokoje, vždy záleží na velikosti klece a počtu chovaných zvířat. Obecně platí, že čištění klece je ideální provádět minimálně 1 x týdně. Jako absolutně nejjednodušší způsob čištění se jeví morče nebo králíka předat na hraní dětem, demontovat drátěnou část klece a celý plastový spodek klece odnést k popelnici a hobliny vysypat. Nezapomeňte si však s sebou vzít nějaký předmět (klacek, lopatku) na vyškrábnutí přischlých nečistot nebo přilepených vlhkých hoblin.

I malá zvířata potřebují pít

Nároky na vodu chovaných morčat a králíků lze řešit v zásadě dvěma způsoby. Buď klasickou miskou, kdy volíme jedině misky keramické nebo betonové, nikdy plastové. Plastové misky se snadno převrhnou a navíc mají hlodavci tendence je okusovat. Těžké keramické a betonové misky zvíře sice nepřevrhne, ale může do ní naházet stelivo, které pak nasákne a vodu znečistí. Lepší variantou jsou napaječky pro hlodavce, které se snadno připevní z venkovní strany klece, tak aby se morče ani králík k napaječce nedostaly a nemohli ji okusovat. Do klece pak vede jen trubička, ze které se zvířátka rychle naučí pít. Pozor na velikost napaječky zvolte takovou, kterou zvířátko vypije maximálně do 2 dnů. Optimální velikost pro 1 morče nebo králíčka je 250 – 300 ml. Pokud je to možné umístěte napaječku do co nejtmavějšího místa, zabráníte tak růstu řas a následnému náročnému čištění.

Čím budu zvířátko krmit

Nároky na potravu - i když mají morčata a králíci oddělené, o mnoho se jednotlivá krmiva neliší a jejich záměna nezpůsobí žádné problémy, někteří výrobci je ani neoddělují a vhodná krmě je označována jako krmivo pro velké hlodavce. V zásadě se jedná o směsi zrnin, doplněné granulemi, vločkami, nebo sušeným ovocem. Nebo jen samotné plnohodnotné granule.

Jeden velice významný rozdíl ve výživě morčat a králíku tu však je. Králík jako koprofág (pojídají vlastní výkaly) si touto cestou zajišťuje dostatečné množství vit. C. Zatímco morče tohoto není schopné a vitamín C si doplňuje jen ve stravě. Nároky morčat na obsah vitamínu C ve stravě je tedy vyšší. Přirozenou cestou si morčata získávají vitamíny z ovoce a zeleniny, jako všichni ostatní. Při nedostatku je lez doplnit vitamínovým doplňkem stravy nebo pamlsky s vitamínem C . Nejvhodnější variantou vedle ovoce a zeleniny je však vybírat krmivo se šípky, které jsou také dobrým zdrojem C vitamínu.

Vedle jadrných a granulovaných krmiv však nelze opomenout krmiva objemová, krmiva přinášející malý podíl živin, ale dostatečný podíl vlákniny pro správnou funkci metabolizmu. Dostatečné množství sena v krmné dávce pro morče i králíka je klíčové pro správnou funkci střevní mikroflóry a tím pro správnou funkci střev, zdraví a vitalitu celého organismu. Neopomíjejte tedy při krmení dávat dostatek sena. Seno by mělo být zvířeti přístupné neustále v množství, které samo spotřebuje. Samozřejmostí je pak doplnění o sezónní ovoce a zeleninu a čerstvou trávu, nebo suchý chléb, které zpestří jídelníček. Není sice stravou, ale není dobré zapomenout na potřebu obrušování hlodavých zubů, které dorůstají celý život.

Jako doplněk stravy se pro tyto účely prodávají minerální kameny, které nejen napomohou při odbrušování zubů, ale i doplní organismus o minerály. Jako přirozené zubní kartáčky jsou pak vhodné větvičky ovocných stromů. Čerstvé šťavnaté větvičky jsou mnohem chutnější, než dřevěný domek, ve kterém morče nebo králík bydlí. Ano i dřevěných domečků je velký výběr. Důležité je, koupit opravdu dřevěný a ne z překližky, dřevotřísky nebo plastu. Dřevěné domky jsou na pojídání totiž mnohem lepší....

 

23. 6. 2021

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.