Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

Péče o psí zuby

Zdravé zuby psa jsou jednou z podmínek k jeho spokojenosti. Jaké krmivo ovlivňuje tvorbu zubního kamene, plaku či zápachu z tlamy? Přečtěte si výhody a nevýhody podle druhů krmiv. Dozvíte se, které dentální prostředky pro psy na trhu jsou nejúčinnější, nejlevnější a které psům nejpříjemnější.

Každý to zná, když Vás chytnou zuby. Hotová pohroma, člověk je z toho celý nesvůj. Celý den zkažený, bolest hlavy a teplota, nálada pod psa. A co Váš pes? Člověk si denně čistí zuby a několikrát denně si je kontroluje v zrcadle. Kdy naposledy jste prohlíželi zuby Vašeho psa?

Zuby, i když se to často nezdá, jsou významným faktorem spokojenosti psa  a potažmo i jeho pána.  Od čistoty zubů se částečně odvíjí i pach psího dechu. Pokud jsou čisté a hladké, nemají bakterie kde žít, kde se skrývat a jejich četnost je výrazně nižší. Naopak porézní povrch zubního kamene vytváří prostředí, kde se bude bakteriím dařit a kromě již zmíněného zápachu, budou negativně působit na zdraví dásní a způsobovat paradentózu. V dutině ústní tedy také platí „čistota - půl zdraví“.
 

ČISTÉ ZUBY A KRMIVO

Velký význam pro čistotu zubů má krmivo, které pro svého psa používáte.

  • Klasické granule pro psy mají jako přidanou hodnotu očistu zubů. Granule jsou tvrdé a při jejích kousání se třou o povrch zubů a mechanicky tak zubní kámen a zubní plak odstraňují. I když je to viditelný faktor, celý problém hygieny úst to rozhodně neřeší.
  • Konzervy, paštiky, kapsičky – krmivo, které každý pes miluje pro jeho chuť a co největší podobenství čerstvě ulovené kořisti. Z pohledu péče o zuby však nepřináší žádné výhody. Na zubech měkká konzistence spíše ulpívá.
  • Za studena lisované granule – z výživového hlediska skvělé, z pohledu péče o zuby už méně skvělé. Kdo krmí za studena lisovanými granulemi ví, že nedosahují pevnosti jako klasické granule a už vůbec ne kýženého efektu očisty psích zubů.
     

JAK NA ČISTÉ ZUBY?

Jako v pohádce máme na výběr z několika možností:

Kartáček a zubní pasta – mechanická očista v kombinaci zubní pasty, která může mít příchuť nebo aroma. Dobrý efektivní způsob.
Shrnutí: Pro pánečka  - náročnější, pro psa -  nemusí se líbit. Středně nákladné, efektivní.

Dentální hračky – založené na mechanické očistě zubů, kdy se má zub zabořit mezi gumové výstupky hračky a třením se odírat zubní plak, konce gumy masírují dásně. Teoreticky dopomáhá zvýšené slinění odtoku bakterií. Hračka se ale stěží dostane do mezizubních prostor stoliček.
Shrnutí: Pro pánečka - snadné, pro psa – snadné i zábavné. Nízké náklady, efekt částečný, nižší.
 
Tyčinky a funkční pamlsky
Mechanický systém je stále stejný – odřít kámen, ale jak? Jsou dvě varianty – někdo  spoléhá na tvrdé tyčinky vyrobené z kukuřičného nebo rýžového škrobu, kdy pes vesele drtí pamlsek a hrubý materiál se tře o zuby. Nebo je varianta měkkých pamlsků, kdy se zuby psa zaboří do těla pamlsku a jejich opětovným vytahováním a zasouváním se pamlsek tře o povrch zubu.
Shrnutí: Pro pánečka - snadné, pro psa – snadné a oblíbené - něco dostane. Středně nákladné, efekt střední.

Přípravky s mořskou řasou
Mořská řasa Ascophyllum nodosum. Jedinečný objev, jak se vypořádat se zubním kamenem.  Působí přímo v zažívacím traktu zvířete, odkud se následně dostává do krevního řečiště, poté do slin a tím velmi účinně působí na zuby a dásně. Významně ovlivňuje schopnost zachycování bakterií způsobujících zubní plak a změkčuje existující zubní kámen, který většinou sám odpadne nebo je velmi snadno odstranitelný.
Shrnutí: Pro pánečka snadné, pro psa – neobtěžuje, dávkuje se do krmiva. Nákladné, vysoce efektivní.

Rostlinné oleje
Přípravky na bázi rostlinných olejů, které odbourávají a rozpouštějí zubní kámen. Nutné je však aplikovat přímo na zuby a dásně vetřením. To nemusí být všem psům příjemné.  Jindy naopak může prohloubit vztah mezi psem a jeho pánem – komu by se nelíbilo, když o něj jeho nejmilejší pečuje.
Shrnutí: Pro pánečka - náročnější, pro psa - nemusí snášet. Nákladné, vysoce efektivní. 

Číst a psát můžeme cokoli. Použijte zdravý rozum, posuďte možnosti Vaše a Vašeho psa. Stejně si nakonec musí každý zjistit sám, co mu vyhovuje. Jestli má čas denně čistit zuby, nebo zvolí jen variantu dentální tyčinky, nebo přidání řas do krmiva. Každopádně možnosti jak řešit zubní kámen jinak, než uspáním a ultrazvukem, existují a stačí si jen vybrat.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.